Preuzmi player

U Posušju obilježen Međunarodni dan civilne zaštite

DAN CIVILNE ZASTITE 3

POSUŠJE - U organizaciji Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke i Županijskog stožera civilne zaštite, u Posušju je svečanom sjednicom Županijskog stožera civilne zaštite i prezentacijom opreme žurnih službi i službi za zaštitu i spašavanje obilježen Međunarodni dan civilne zaštite koji je ujedno i Dan civilne zaštite FBiH. Na samom početku svečane sjednice zapovjednik Županijskog stožera civilne zaštite i predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Zdenko Ćosić je istaknuo aktivnosti Stožera u 2019. godini, te svim pripadnicima civilne zaštite čestitao 1. ožujak Dan civilne zaštite.„Mi, kao županijski Stožer civilne zaštite, se trudimo iz godine u godinu svojim odlukama doprinijeti da naša uprava, naše službe budu što spremnije, da budu materijalno opremljene, da su ljudi educirani za slučaj potrebe. Meni je drago da i iz godine u godinu ima sve više prijedloga za dodjelu priznanja, što znači da su naši građani senzibilizirani za takva pitanja i da naša Uprava civilne zaštite i sve ostale službe rade dobar posao“, zapovjednik Županijskog stožera civilne zaštite ŽZH Zdenko Ćosić. Ravnatelj Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke i načelnik Županijskog stožera civilne zaštite dr. sc. Drago Martinović govorio je o važnosti organiziranja, pripremanja, funkcioniranja i razvoja sustava zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća na razini jedinica lokalne samouprave, a samim tim i na razini Županije Zapadnohercegovačke.


„Uprava civilne zaštite tijekom prošle godine nastavila je odličnu suradnju s četiri službe za zaštitu i spašavanje koje su osnovane u Gorskim službama spašavanja Grude, Posušje, Ljubuški i Široki Brijeg. Navedene službe u prošloj godini su sudjelovale u brojnim akcijama zaštite i spašavanja u našoj, ali i izvan naše Županije. Iskoristit ću ovu prigodu i istaknuti požrtvovanost naših vatrogasaca koji su tijekom protekle požarne sezone imali preko 600 intervencija. U prošloj godini smo potpisali Ugovor o međusobnim pravima i obvezama sa Službom za zbrinjavanje ugroženog i nastradalog stanovništva i prvu medicinsku pomoć osnovanoj pri županijskom Crvenom križu“, rekao je između ostalog ravnatelj Martinović istaknuvši uspostavljanje suradnje s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom čiji je Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković došao na svečanu sjednicu Stožera.
Među brojnim gostima iz Bosne i Hercegovine, na ovom događaju bili su i brojni gosti iz Republike Hrvatske: Srđan Kušćević, pročelnik Područnog ureda za civilnu zaštitu Split, voditelj Službe civilne zaštite Šibenik Milovan Kević, zatim zapovjednik i pročelnik vatrogasne zajednice Splitsko-dalmatinske županije Dražen Glavini i Tiho Zec. Ispred brojnog izaslanstva iz Republike Hrvatske, obratio se glavni vatrogasni zapovjednik Hrvatske vatrogasne zajednice i državni tajnik za vatrogastvo Slavko Tucaković koji je istaknuo dobru suradnju između Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke te je izrazio nadu kako će se ona nastaviti i u budućnosti potpisivanje sporazuma o suradnji.
Na 8. sjednici Županijskog stožera civilne zaštite održanoj 18. veljače 2020. godine donesen je Zaključak o dodjeli priznanja civilne zaštite, priznanja su dobili: Anamaria Begić – zaposlenica Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke, koja je u prošloj godini sudjelovala u organizaciji i vođenju edukacije održane u svih sedam srednjih škola u Županiji Zapadnohercegovačkoj iz područja zaštite i spašavanja. U sklopu edukacije održane su i vježbe evakuacije i spašavanja. Također je u prošloj godini sudjelovala i u pripremi i organizaciji obuke zaposlenika općinskih/gradskih/županijskih operativnih centara. Za pismenu pohvalu predložena je od Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke.
Vladimir Šantić – zaposlenik Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke je za pismenu pohvalu također predložen od strane Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke. Vladimir Šantić je dugogodišnji zaposlenik Uprave civilne zaštite na mjestu višeg samostalnog referenta za logistiku, čuvanje i rukovanje materijalno-tehničkim sredstvima. Osim redovitih poslova angažiran je i na drugim poslovima iz djelatnosti Uprave. Posebno se ističe njegova učinkovitost i preciznost u obavljanju poslova, te kao aktivan sudionik u vježbama i edukacijama koje organizira Uprava. Ivan Opačak – dobrovoljac-vatrogasac iz Drinovaca se istakao u pomoći vatrogascima u gašenju požara na području Drinovačkog Brda lokalitet Milići. Svakako veoma pohvalno za umirovljenika koji redovito pruža pomoć grudskim i goričkim vatrogascima. Za pismenu pohvalu predložen je od strane Općine Grude. Branko Bago - načelnik Općine Posušje i zapovjednik općinskog stožera civilne zaštite jedan je od osnivača sekcije GSS-a pri Hrvatskom planinarskom društvu Pločno, a kasnije i osnivač HGSS-a stanice Posušje, spašavatelj sa značkom. Sudjelovao je u brojnim akcijama spašavanja kao spašavatelj. Branko Bago je višestruki dragovoljni darivatelj krvi. U svojstvu Općinskog načelnika kontinuirano pokazuje senzibilitet i razumijevanje za problematiku s kojom se suočava Crveni križ Općine Posušje. Posebno je naglašen njegov osobni angažman i aktivnosti u organiziranju sustava zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća kao i u zaštiti od požara i vatrogastva kao sastavnog dijela cjelokupnog sustava zaštite i spašavanja. Svakako je vrijedno dodati da je Branko Bago potpisnik donorske kartice kojim pristaje na to da njegovi organi nakon smrti budu donirani pacijentima kojima su stvarno potrebni. Za pismenu pohvalu Branko Bago je predložen od strane HGSS-a stanice Posušje, Crvenog križa Općine Posušje i Profesionalne vatrogasne postrojbe Posušje.
Na istoj sjednici Županijskog stožera civilne zaštite donesen je Zaključak o dodjeli zahvalnica civilne zaštite za uspješnu suradnju i doprinos u izgradnji sustava zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara u Županiji Zapadnohercegovačkoj: Domu zdravlja Posušje, Domu zdravlja Ljubuški, Domu zdravlja Grude i Domu zdravlja Široki Brijeg. Nabrojani Domovi zdravlja u našoj Županiji za priznanje civilne zaštite zahvalnicu su predloženi od strane Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke. U obrazloženju se navodi da su domovi zdravlja odnosno njihovi djelatnici bili angažirani i aktivno sudjelovali u edukaciji učenika i ne/nastavnog osoblja srednjih škola u Županiji. Zahvalnice su primili ravnatelji Ivica Ćorić, Ivan Landeka, Zdravka Erkapić i Mirko Kordić.
Zahvalnicu civilne zaštite dobili su i: Policijska uprava Posušje, Policijska uprava Ljubuški, Policijska uprava Grude i Policijska uprava Široki Brijeg. Za priznanje civilne zaštite zahvalnicu, Policijske uprave su predložene od strane Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke. Razlog za dodjelu priznanja je odlična suradnja i pomoć u organiziranju i provedbi edukacije, obuke i osposobljavanja u sustava zaštite i spašavanja, kao i pomoć pri organizaciji i provedbi vježbe evakuacije u srednjim školama u Županiji. Zahvalnice su primili načelnici Ivica Pavković, Miro Pejić, Ivan Brkić i Miloslav Bulić. .
U ime svih dobitnika priznanja civilne zaštite zahvalio se Branko Bago načelnik Općine Posušje. „U operativnim snagama sustava civilne zaštite sudjeluje veliki broj ljudi –profesionalaca, ali i veliki broj volontera koji humanim djelovanjem jesu i žele biti na usluzi svojoj zajednici i svojim sugrađanima. I jučer su mnogi od njih bili u Tribistovu i uspješno se izborili s požarom te im na tome upućujem neizmjernu zahvalu.“, rekao je između ostalog načelnik Bago.

Na temelju članaka 8., 9 i 13. Pravilnika o vrsti i postupku dodjele nagrada i priznanja Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke i Zaključka o dodjeli priznanja, a u povodu obilježavanja Međunarodnog dana civilne zaštite, Uprava civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke dodjelila je zahvalnice za uspješnu suradnju i izuzetni doprinos u promociji ugleda Uprave civilne zaštite i izgradnji sustava zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara u Županiji Zapadnohercegovačkoj sljedećim medijima: Radio postaja Široki Brijeg, Radio Ljubuški, Radio Posušje, Radio Grude, RTV Herceg Bosne, Dnevni list, Večernji list, Ivana Bešlić Penava FTV, Ivan Crnjac BHRT FENA, Miljenko Karačić HTV, www.bljesak.info, www.hercegovina.info, www.bljesak.infowww.hercegovina.infowww.pogled.ba, www.sirokibrijeg.ba, www.jabuka.tv, www.abcportal.info, www.sirokibrijeg.info, www.vrisak.info, www.grude.com, www.grude-online.info, www.dnevnik.ba, www.republikainfo.com, www.ljportal.com, www.bolji-ljubuski.com, www.ljubuski.net, www.posusje.net, www.iks-portal.info, www.hms.ba.
Nakon završetka Svečane sjednice Županijskog stožera civilne zaštite na Trgu hrvatskih branitelja pripadnici žurnih službi i službi za zaštitu i spašavanje su prezentirali svoju opremu, kao i svoj rad i djelovanje u akcijama zaštite i spašavanja.
U programu obilježavanja Dana civilne zaštite sudjelovali su i Zdravka Pišković novinarka Radija Posušje voditeljica programa i Glazbeni sastav Eterno koji je s dva glazbena broja upotpunio svečanost obilježavanja Dana civilne zaštite u Županiji Zapadnoherceovačkoj.

0
0
0
s2smodern

DRUŠTVO

Lokalna transmisija u Grudama?

Lokalna transmisija u Grudama?

06 Travanj 2020

ŠIROKI BRIJEG - Na konferenciji za medije Stožera civilne zaštite ŽZH u ponedjeljak poslijepodne u Širokom Brijegu  ministar zdravstva Tomislav Pejić rekao je kako se jednoj novozaraženoj osobi iz Gruda...

 28 godina od zločinačkog napada zrakoplova JNA

28 godina od zločinačkog napada zrakoplova JNA

06 Travanj 2020

ŠIROKI BRIJEG - U ranim jutarnjim satima 7. travnja 1992. godine dva zrakoplova jugoslavenske vojske, koja su uzletjela iz Podgorice, napala su raketama zrak-zemlja i kazetnim bombama civilne ciljeve na...

Sedma žrtva korona virusa u SKB-u Mostar

Sedma žrtva korona virusa u SKB-u Mostar

06 Travanj 2020

MOSTAR - 86-godišnji muškarac iz Čapljine, pozitivan na korona virus, sinoć je izgubio bitku za život u SKB-u Mostar, što je o0d početka epidemije ukupno sedmi smrtni slučaj u SKB-u,...

Veliki tjedan: Raspored prijenosa iz Crkve UBDM

Veliki tjedan: Raspored prijenosa iz Crkve UBDM

06 Travanj 2020

ŠIROKI BRIJEG - Sva misna slavlja i obrede u Velikom tjednu iz crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije na Širokom Brijegu zemaljskim vezama (92.7, 93.1 i 102.3 MHz), kao i putem...

350 tisuća mirovina za ožujak "teških" 185 milijuna KM

350 tisuća mirovina za ožujak "teških" 185 milijuna KM

06 Travanj 2020

SARAJEVO - Isplata mirovina za ožujak započela je jutros (ponedjeljak, 6. travnja) na području Federacije BiH. Najniža mirovina iznosi 371,77 KM, zajamčena 465,87 KM, a najviša 2.174,48 KM. Ukupno će...

Još jedan smrtni slučaj u Širokom Brijegu

Još jedan smrtni slučaj u Širokom Brijegu

05 Travanj 2020

ŠIROKI BRIJEG - Još jedan smrtni slučaj od posljedica zaraze kornavirusom u Širokom Brijegu zabilježen je u nedjelju u popodnevnim satima. Kako je potvrđeno za  Radio Široki Brijeg iz Stožera civilne...

Prvi slučaj zaraze u Čapljini

Prvi slučaj zaraze u Čapljini

05 Travanj 2020

MOSTAR/ŠIROKI BRIJEG -  Iz Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru obaviješteni smo kako subotu popodne i navečer nijedan test nije bio pozitivan na korona virus (Covid-19) od 28 obrađenih testova na...

Cvjetnica

Cvjetnica

05 Travanj 2020

ŠIROKI BRIJEG - Ove nedjelje, 5. travnja, je Cvjetnica ili Nedjelja muke Gospodnje. Njom započinje Veliki ili Sveti tjedan kada u osam dana slavimo najveće tajne kršćanstva: Isusovu muku, smrt, pokop...

U Širokom Brijegu spreman izolatorij

U Širokom Brijegu spreman izolatorij

04 Travanj 2020

ŠIROKI BRIJEG - Odlukom Stožera Civilne zaštite županije Zapadnohercegovačke priprema se prostor na području Širokog Brijega za smještaj lakše oboljelih od korona virusa ukoliko razvoj epidemiološke to bude zahtijevao. Danas su...